Jednym z najważniejszych etapów urządzania bądź remontowania łazienki jest zakup płytek ściennych i podłogowych. Ze względu na bogatą ofertę rynkową dokonanie odpowiedniego zakupu nie jest rzeczą prostą. Aby ułatwić sobie proces decyzyjny, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami, których powinno się przestrzegać podczas wybierania płytek łazienkowych.
Płytki łazienkowe dostępne w sprzedaży dzielą się na kilka rodzajów. Największą popularnością cieszy się glazura oraz terakota. Glazura to cienkie płytki o niewielkiej wadze, które powinno się układać na ścianach. Dostępne są w różnych kolorach, wzorach, a nawet kształtach, dzięki czemu każdy może znaleźć produkt dostosowany do własnych upodobań. Glazura jest trwała, łatwa w czyszczeniu i odporna na działanie środków chemicznych. W związku z kruchością glazury na podłogach zazwyczaj układa się jednak terakotę. Terakota to materiał trwały oraz wytrzymały, który znakomicie sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się płytki gresowe. Gres to materiał efektowny i wytrzymały, który może być stosowany zarówno na ścianach, jak i podłogach. Ze względu na swą twardość jest dosyć trudny w obróbce i wymaga od płytkarza doświadczenia oraz zastosowania odpowiednich narzędzi.
Chociaż dobór materiału, z jakiego będą wykonane płytki jest ważny, istotne znaczenie ma także ich wielkość oraz kolor. Jeśli chodzi o rozmiar to w sprzedaży znaleźć można tradycyjne płytki o wymiarach 30×30 cm lub duże tafle o wielkości sięgającej nawet 60×90 cm. Chociaż większe płytki wyglądają efektownie i są chętnie wybierane przez klientów, to powinno się je kłaść wyłącznie w dużych i przestronnych pomieszczeniach. W małych łazienkach lepiej sprawdzi się glazura w tradycyjnym rozmiarze. Urządzając niewielką łazienkę powinno się dążyć do tego, aby optycznie sprawiała wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości. Efekt taki można uzyskać w dwojaki sposób, po pierwsze montując duże lustra, po drugie wybierając jasne płytki, które będą odbijały światło i rozjaśniały przestrzeń. Zakup ciemnych płytek do małej łazienki sprawi, że będą one pochłaniać światło słoneczne, przez co cała łazienka sprawiać będzie wrażenie klaustrofobicznej i przytłaczającej.
Wybierając płytki do łazienki, warto zwrócić uwagę także na ich parametry techniczne. W przypadku płytek podłogowych należy przede wszystkim sprawdzić ich klasę ścieralności. Zazwyczaj w sprzedaży dostępne są płytki należące do II klasy ścieralności. W przypadku, gdy łazienka będzie intensywnie użytkowana można zdecydować się na zakup płytek posiadających III klasę ścieralności, po których można chodzić nawet w twardym obuwiu. Istotne znaczenie ma także parament antypoślizgowości wyrażany cyfrą R oraz liczbą z przedziału 9-13. Dobrej jakości płytki podłogowe powinny mieć przynajmniej oznaczenie R10. Najlepsze modele zapewniające największe bezpieczeństwo będą oznaczone symbolem R13.
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto wiedzieć, że istnieją płytki kalibrowane i rektyfikowane. Płytki rektyfikowane są z reguły droższe od tych kalibrowanych. W zamian za wyższą cenę otrzymuje się lepsze wykończenie brzegów oraz pewność, że wszystkie płytki posiadają ten sam rozmiar. W przypadku płytek kalibrowanych różnice pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami mogą sięgać nawet 3 mm. Różnice te mogą być więc widoczne po założeniu płytek i wpływać na ostateczny wygląd łazienki.