Ogród

Jak dbać o ogród w okresie jesiennym?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o ogród w okresie jesiennym?

Artykuł sponsorowany

Jesień to czas, kiedy w ogródku zaczynają dziać się różne rzeczy. Liście spadają z drzew, kwiaty zaczynają przekwitać, a temperatura powietrza stopniowo spada. To czas, kiedy warto zadbać o ogród i przygotować go na nadchodzącą zimę.

Regularne grabienie liści

Liście opadające z drzew tworzą w ogródku piękne, kolorowe dywany, ale niestety również utrudniają oddychanie roślinom. Dlatego ważne jest, aby regularnie grabić opadające liście. W ten sposób zapewnisz roślinom odpowiedni dostęp do światła, powietrza i wody. W tym celu sprawdzą się także odkurzacze do liści, które skutecznie pomogą się ich pozbyć.

Nawadnianie roślin

Choć jesień to czas, kiedy powoli przestajemy podlewać rośliny, warto pamiętać, że przez całą jesień rośliny potrzebują odpowiedniej ilości wody. Szczególnie ważne jest to w okresie, kiedy temperatura powietrza wciąż jest wysoka, a deszcze są rzadsze. Dlatego regularnie nawadniaj rośliny, zwłaszcza te, które zasadziliśmy niedawno.

Przycinanie krzewów i drzew

Jesień to idealny czas na przycinanie krzewów i drzew. Dlaczego? Ponieważ rośliny w tym okresie już nie rosną, a ich soki opadają na dół. Dzięki temu przycinając rośliny, nie narażasz ich na duże uszkodzenia. Przycinając drzewa i krzewy, usuń suche gałęzie oraz te, które rosną w złym kierunku.

Zwalczanie szkodników

Jesień to czas, kiedy szkodniki często atakują nasze rośliny. Dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować stan roślin i w razie potrzeby stosować odpowiednie środki zwalczające szkodniki. Pamiętaj, żeby wybierać środki bezpieczne dla nas i dla naszych roślin.

Przygotowanie gruntu

Jesień to czas, kiedy warto przygotować grunt pod kolejny sezon. Najpierw usuńmy z niego resztki roślin, a następnie poprawmy jego strukturę. Możesz dodać do niego nawóz organiczny, który pomoże wzbogacić glebę w składniki odżywcze. Następnie warto też przeorać grunt, co pomoże mu się przewietrzyć i usunąć ewentualne kamienie.

Sadzenie roślin ozdobnych

Jesień to też dobry czas na sadzenie roślin ozdobnych. W tym okresie ziemia jest jeszcze ciepła, co sprzyja korzenieniu się roślin. Przed sadzeniem upewnij się jednak, że wybrana roślina jest odporna na zimę i dostosowana do warunków panujących w naszym regionie.

Ochrona roślin przed mrozem

Jesień to czas, kiedy temperatura powietrza zaczyna stopniowo spadać, a wraz z nią maleje odporność roślin na mrozy. Dlatego warto zabezpieczyć rośliny przed zimnem, przykryć je agrowłókniną lub specjalnymi osłonami, które pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*