Porady

Uszczelniamy Brodzik – Przegląd Silikonów

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Uszczelniamy Brodzik – Przegląd Silikonów

Silikony sanitarne charakteryzują się jedną ważną cechą, zawierają bowiem składnik przeciwdziałający powstawaniu grzybów. Silikony sanitarne utrudniają rozwój grzybów i pleśni, chronią newralgiczne miejsca w łazience przed dostępem wilgoci. Uszczelniając brodzik czy inne urządzenia sanitarne i wypełniając silikonem miejsca styku tworzy się trwałą i szczelną spoinę.

Rodzaje dostępnych na rynku silikonów sanitarnych

Silikony sanitarne przeznaczone do uszczelniania brodzików dzielą się na dwie podstawowe kategorie:

  • Silikony o odczynie kwaśnym, które stosuje się zwykle do uszczelniania połączeń materiałów o strukturze porowatej i nieporowatej: szkła, ceramiki czy stali oraz do łączenia powierzchni glazurowanych i emaliowanych. To najczęściej stosowany preparat cechujący się wysoką skutecznością w opóźnianiu tworzenia się nalotów grzybów i pleśni.
  • Silikony neutralne o węższym zastosowaniu, używa się głównie do spoinowania różnego typu tworzyw sztucznych. Ponieważ posiadają one dla odmiany odczyn zasadowy wykorzystuje się je do łączenia materiałów o różnym pochodzeniu. Silikony neutralne sprawdzają się bardzo dobrze przy łączeniu elementów metalowych, ich kwaśne środowisko wpływa na tempo korozji, dlatego spoina musi być wyjątkowo szczelna.

Kolorowe silikony do brodzika

Projektując łazienkę należy zwrócić uwagę na każdy detal, również na barwę materiałów wykończeniowych, których kolor powinien współgrać z materiałami użytymi do wyposażenia wnętrz. Tym bardziej, że rynek oferuje szeroką gamę produktów również w tym zakresie. Silikony sanitarne dostępne są w kilku odcieniach:

  • Przeważa oczywiście biały, czyli tak jak wygląda większość armatury sanitarnej w naszych domach. Białe spoiny są najbardziej uniwersalne i najchętniej stosowane, bez względu na przyjęty styl wyposażenia wnętrza łazienki.
  • Jednak nie w każdym miejscu on się sprawdzi, dlatego choćby do łączenia elementów chromowanych, czy wykonanych z glazury i modnego szkła warto zastosować silikon przezroczysty. Utworzy on przezroczystą, prawie niedostrzegalną spoinę.
  • W przypadku zastosowania armatury kolorowej można dobrać do niej jeden z wielu kolorów silikonu: brązowy, szary czy zielony. Warto dołożyć starań, nawet poszukując oryginalnego i rzadko stosowanego koloru. Zdecydowanie właściwy dobór silikonu sanitarnego podniesie wartość estetyczną naszego brodzika i całej łazienki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*