Porady

Co wstawić do łazienki, by stała się funkcjonalna?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co wstawić do łazienki, by stała się funkcjonalna?

Podstawowe zasady funkcjonalnej aranżacji łazienki

Łazienka to trudne w aranżacji miejsce w każdym domu. Na niewielkiej powierzchni trzeba rozmieścić wiele sprzętów w taki sposób, aby korzystanie z pomieszczenia było wygodne i funkcjonalne. Istotne znaczenie przy urządzaniu łazienki mają również walory estetyczne. Podstawowym elementem, jaki należy brać pod uwagę przy aranżacji łazienki, jest ilość dostępnej przestrzeni.

Osoby, które pragną umieścić wannę, powinny dysponować pomieszczeniem o kubaturze przynajmniej czterech metrów kwadratowych. Jeśli w łazience ma się znaleźć także miska ustępowa, jej powierzchnia powinna wynosić minimum pięć metrów kwadratowych. Do urządzenia wygodnej łazienki dla całej rodziny niezbędne jest od sześciu do ośmiu metrów kwadratowych wolnej przestrzeni.

Funkcjonalna łazienka wymaga nie tylko odpowiedniej przestrzeni, ale także umiejętnego rozmieszczenia sprzętów. Przykładowo wokół umywalki wolna przestrzeń powinna wynosić przynajmniej 100×70 cm. Żeby możliwe było wygodne korzystanie z prysznica lub wanny, należy zadbać, by ilość wolnego miejsca przed tymi sprzętami wynosiła 50 cm.

Najważniejsze elementy wyposażenia łazienki

Do najważniejszych elementów wyposażenia każdej funkcjonalnej łazienki należy prysznic. Wygodna kabina prysznicowa powinna mieć wymiary 90×90 cm. Mniejsze kabiny o wymiarach 70×70 cm przeznaczone są dla niewielkich pomieszczeń, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Osoby, które mają problemy z poruszaniem się, powinny zrezygnować z wysokiego brodzika i postawić na nowoczesne kabiny przypodłogowe.

Duże znaczenie ma również odpowiedni dobór umywalki. Umywalka powinna być stosunkowo szeroka, aby korzystanie z niej było wygodne. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się umywalki nablatowe z otworem na baterię. Takie produkty nie tylko wyglądają efektownie, ale również są łatwe w montażu.

Wybierając umywalkę, należy zwrócić szczególną uwagę na jej wielkość oraz głębokość. Wybór zbyt małego lub płytkiego modelu sprawi, że przestrzeń wokół będzie często ochlapywana kroplami wody.

Nieodłącznym elementem wyposażenie każdej funkcjonalnej łazienki jest grzejnik. Najbardziej praktyczne są drabinkowe grzejniki łazienkowe z grzałką elektryczną. Takie urządzenia mogą być uruchamiane nie tylko w sezonie grzewczym, ale także podczas chłodniejszych, letnich dni. Grzejniki drabinkowe zasilane elektrycznie mają również tę zaletę, że można na nich suszyć mokre ręczniki.

W żadnej funkcjonalnej łazience nie powinno również zabraknąć lustra. Duże lustro przydaje się zarówno mężczyznom podczas golenia, jak i kobietom podczas wykonywania makijażu. Żeby lustro było w pełni funkcjonalne, należy zadbać o to by było odpowiednio oświetlone.

Poza sufitowym oświetleniem podstawowym warto zamontować nad lustrem dodatkowy kinkiet, który zapewni punktowe oświetlenie blatu łazienki.

Urządzając funkcjonalną łazienkę, nie należy także zapominać o meblach. Praktyczna szafka z szufladami, półkami oraz pojemnikiem na brudy to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Do przechowywania kosmetyków oraz przedmiotów przeznaczonych do higieny osobistej najlepiej wybrać szafkę podwieszaną pod blatem z praktycznymi szufladami. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktycznie, ale dodatkowo pozwala maksymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń w łazience.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*