Podłogi

Wypiętrzone panele – czy da się je naprawić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wypiętrzone panele – czy da się je naprawić?

Luksusowa podłoga z twardego drewna jest marzeniem wielu osób. Odpowiednio dopasowane i dodatkowo uzupełnione właściwymi meblami panele stanowią efektowną wizytówkę każdej nieruchomości. Niestety oprócz zalet mają też swoje wady. Jedną z nich jest podatność na uszkodzenia, a konkretnie wypiętrzenia. Co warto wiedzieć na ten temat? Jak naprawić panele, które nie wyglądają tak, jak wcześniej?

Czym właściwie są wypiętrzone panele?

Z problemem spuchniętych paneli najczęściej mają do czynienia osoby, które zdecydowały się na zastosowanie paneli laminowanych. Wybrzuszenia pojawiają się na ich powierzchni z reguły po zalaniu wodą lub niedokładnym usunięciu plam po wylanych substancjach czy napojach.

Oznaką wypiętrzonych paneli mogą być również pęknięcia lub widoczne przerwy pomiędzy deskami drewna. Oprócz tego deski będą też wywijać się na krawędziach. Mogło się też zdarzyć, że panele zostały zamontowane na wadliwym podłożu – wtedy deski tracą z nim kontakt i się podnoszą.

Co powoduje wypiętrzenia?

Wypiętrzenia mogą być powodowane dostaniem się wody pod powierzchnię paneli. Dzieje się to z reguły wtedy, kiedy powierzchnia desek zostaje nagle zalana. Niekiedy zawartość wilgoci wzrasta stopniowo, na przykład wskutek stanu powietrza w mieszkaniu czy domu. Ostatni z powodów jest najtrudniejszy do uniknięcia. Wskutek oddziaływania wilgoci deski się kurczą i podnoszą. Zarówno w przypadku podłóg laminowanych, jak i twardych paneli z naturalnych surowców techniki naprawy i osuszania są podobne. Polegają na usunięciu wilgoci i wymianie uszkodzonych elementów na nowe.

Czy naprawa wypiętrzonych paneli jest droga?

Zanim zdecydujemy się na naprawę wypiętrzonych paneli, trzeba najpierw odpowiednio określić zakres uszkodzeń, które zostały spowodowane wskutek wyboczenia. W kontekście wypiętrzonej podłogi nie trzeba przygotowywać się na poważne naprawy. Wyboczona posadzka, która ma na swojej powierzchni niewielkie uszkodzenia, może zostać zreperowana już za pośrednictwem usunięcia nadmiaru wilgoci. Niestety w poważnych przypadkach konieczna jest wymiana desek.

Sposoby na usunięcie wypiętrzeń

Wypiętrzenia można usuwać, posługując się prostymi sposobami. Zalicza się do nich chociażby usunięcie nadmiaru wilgoci z uszkodzonego miejsca ręcznikiem, a następnie naniesienie na wybraną płaszczyznę środka dezynfekującego, który będzie bezpieczny dla podłóg. To ważne ze względu na to, że nadmiar wilgoci uwięziony w brudzie i zanieczyszczeniach może być groźny nie tylko dla wyglądu paneli, ale ewoluować później w pleśń. Po wyczyszczeniu należy wysuszyć i dokładnie odkurzyć obszar wypiętrzenia.

Jeśli ktoś chce przyspieszyć cały proces, może ustawić wentylator elektryczny na obszarze wypiętrzenia po usunięciu wilgoci ręcznikiem i pozostawić go na 24 godziny. Ten sposób sprawdzi się w sytuacji, gdy wybrzuszenie jest niewielkie.

W innym przypadku trzeba wyciąć środek w odległości kilku centymetrów od jego krawędzi. Następny krok to przecięcie panelu do końca w kilku miejscach, co umożliwi jego wyjęcie. Po oczyszczeniu miejsca, w którym zebrała się wilgoć, można w nie włożyć nowy panel.

Zdjęcie główne: Aditya Joshi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*